NATO: Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılırsa memnuniyetle karşılanacak

Posted by

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nu (AP) ziyaret ederek AP Başkanlar Konferansı’na katıldı. Stoltenberg ve AP Başkanı Roberta Metsola, AP Başkanlar Konferansı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg yaptığı açıklamada NATO ve AB’nin Ukrayna ile dayanışma içinde birlikte hareket ettiğini ifade ederek, AB’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı güçlü ekonomik yaptırımları memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Stoltenberg ayrıca, NATO müttefiklerinin bugüne kadar Ukrayna’ya en az 8 milyar dolar askeri destek sözü verdiğini ve bunu sağladığını söyledi.

‘FİNLANDİYA VE İSVEÇ’E NATO’NUN KOLLARI AÇIK’

Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç‘in NATO’ya başvurması durumunda memnuniyetle karşılanacaklarını ve sürecin hızlı ilerleyeceğini söyledi.

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu iddialarına ilişkin şöyle konuştu:

“NATO üyeliğine başvurmak isteyip istemediklerine elbette Finlandiya ve İsveç karar verecek. Ancak başvurmaya karar verirlerse NATO, Finlandiya ve İsveç’i kolları açık bir şekilde karşılar. Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, onlar güçlü ve olgun demokrasiler, AB üyeleri. Finlandiya ve İsveç ile uzun yıllardır çalışıyoruz. Silahlı kuvvetlerinin NATO standartlarını karşıladığını, NATO kuvvetleriyle uyumlu olduğunu biliyoruz, birlikte eğitim alıyoruz, birlikte tatbikat yapıyoruz. Ayrıca Finlandiya ve İsveç’le birçok farklı görev ve operasyonda birlikte çalıştık. Bu nedenle başvururlarsa memnuniyetle karşılanacaklar. Ayrıca başvuru sürecinin hızlı olmasını ve resmi süreç tamamlandıktan sonra NATO’ya katılabilmelerini bekliyorum.”

‘YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK’

AP Başkanı Roberta Metsola, Ukrayna’daki duruma ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın daha fazla askeri desteğe ve daha etkili yardıma da ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Metsola, “Rusya’ya daha fazla yaptırım çağrısında bulunmaya devam edeceğiz. Mevcut yaptırım paketlerinin daha iyi ve daha etkin bir şekilde uygulanması için çağrıda bulunmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki hafta Strasbourg’da da bunu tartışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.