Paralı olduktan sonra plastik poşet kullanımı yüzde 65 azaldı

Posted by

Plastik poşet kullanımı denetimsiz bir biçimde artarken marketlerin eserleri poşetle vermesi yasaklandı ve tüketici poşet talep ettiğinde 25 kuruş karşılığında alması karara bağlandı.

Bu gelişme birinci uygulamaya konduğunda reaksiyon ile karşılansa da gelinen noktada poşet kullanım alışkanlığını olumlu istikamette şekillendirdiği görülmekle birlikte sağlanan tasarruf sayılara da yansıdı.

Türkiye’de 2019 öncesinde, plastik poşet üretimi yıllık yaklaşık 35 milyar adetken bir kişi yılda ortalama 440 plastik poşet kullanıyordu.

Türkiye’de plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 geriledi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca plastik poşetlerin fiyatlandırılmasına ait 1 Ocak 2019’da başlayan uygulama ile Türkiye’de plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı.

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle bugün Türkiye’de plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı ve bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması engellendi.

Plastik poşetten 3,5 yılda 3,8 milyar lira tasarruf edildi

AA’nın haberine nazaran, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca plastik poşetlerin fiyatlandırılmasına ait 1 Ocak 2019’da başlayan uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf sağlandı.

Doğada 1.000 yılda çözülüyor

Ortalama kullanım ömrü 15 dakika olan lakin tabiatta çözünmesi 1.000 yılı bulan plastik poşetler verilmeye başlandı.

Ekosistemdeki canlılar ve tabiata ziyanlı

Her mağazada alışveriş sonrası verilen bu plastik poşetler, petrol bazlı polietilen hususundan üretiliyor. Polietilen hususlar ise atık haline geldiğinde ekosistemdeki canlılar ve tabiata ziyanlı hale dönüşüyor.

Sera gazı salınımının önüne geçildi

Yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salınımının önüne geçildi. Ayrıyeten bu azalmayla yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salınımının da önüne geçilmiş oldu.

Plastik ham husus ithali düştü

Plastik poşet kullanımındaki azalma ile Türkiye’de plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham unsur ithali de düştü ve yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.