Putin kesenin ağzını açtı! Ukrayna’dan kaçanlara maaş bağlıyor

Posted by

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, savaş nedeniyle Ukrayna’dan Rusya’ya gelen sığınmacılara maaş bağlayacak.

Rusya’nın geçtiğimiz 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya başlattığı operasyonlardan sonra Ukrayna’nın batısındaki birçok Ukrayna vatandaşı Avrupa’ya kaçarken, ülkenin doğusunda yaşayanlar ise Rusya’ya sığınmıştı.

Donetsk, Luhansk ve öbür Ukrayna bölgelerinden ayrılarak Rusya’ya sığınan Ukrayna vatandaşları için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin yeni bir kararname imzaladı.

AYLIK 10 BİN RUBLE

Bu kararnameye nazaran geçtiğimiz 18 Şubat tarihinden sonra Rusya’ya gelen sığınmacılar için duyurulan toplumsal takviye programına nazaran emeklilere ve engellilere aylık 10 bin ruble maaş yardımında bulunulacak.

Ayrıca birinci dereceden engellilere ve 80 yaş üstü yaşlılara ek olarak 3 bin ruble daha ödeme yapılacak. İkinci dünya savaşı gazilerine ise aylık 5 bin ruble maaş ödemesi yapılacak.

HAMİLELERE VE ÇOCUKLARA DA MADDİ DAYANAKLAR YAPILACAK

Hamile bayanlara bir defaya mahsus 10 bin ruble (3 bin 15 TL), doğumdan sonra 20 bin ruble (6 bin 30 TL) maddi dayanakta bulunulacak. 18 yaşın altındaki her çocuk için her ay 4 bin ruble ( bin 205 TL), müdafaa altındaki çocuklar için 15 bin ruble (4 bin 520 TL), 23 yaş altındaki bireyler için 3 bin ruble (905 TL) ek ödemeler yapılacak.

Tek çocuğu olan ailelere de her ay nizamlı olarak 10 bin ruble maaş bağlanacak. Tüm bu şartların sağlanması için bireylerin uyuşturucu kullanmaması kuralı bulunuyor. Kararnameye nazaran Ukraynalı sığınmacılara bu takviyeler 31 Aralık 2022 tarihine kadar sağlanmış olacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.