Rusya: EpiVacCorona aşısının uygulandığı yaşlıların yüzde 94’ünde antikor oluştu

Rusya: EpiVacCorona aşısının uygulandığı yaşlıların yüzde 94'ünde antikor oluştu
Rusya: EpiVacCorona aşısının uygulandığı yaşlıların yüzde 94'ünde antikor oluştu

Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği ikinci aşı olan EpiVacCorona’nın uygulandığı yaşlıların yüzde 94’ünde antikor oluştuğu açıklandı.

Rusya: EpiVacCorona aşısının uygulandığı yaşlıların yüzde 94'ünde antikor oluştu

Rusya, EpiVacCorona’nın uygulandığı yaşlıların yüzde 94’ünde antikor oluştuğunu açıkladı.

Dünya genelinde koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı çalışmaları sürüyor. İHA’da yer alan habere göre, Rusya’da tescillenen ikinci Covid-19 aşısı olan EpiVacCorona’yı geliştiren Vektor Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırmaları Merkezi Başkanı Alexander Semyonov aşının klinik sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘KORUMA SÜRESİ BİR YIL’

Rus gazeteci Vladimir Solovyov’un sosyal medya hesabındaki canlı yayına katılan Semenov, “EpiVacCorona aşısı uygulanan 60 yaş üstü kişilerin yüzde 94’ünde antikor oluştuğu görüldü. Bu durumda aşı ciddi bir enfeksiyon geçirme riskine karşı koruyucu. İnsanlar aşı olduktan sonra hastalansa bile ölmezler. Artık aşının 18 yaş üstündeki herkeste kullanılabileceğine eminiz. Amacımız aşıyı daha da geliştirip tüm yaş aralıklarına uygulamak” şeklinde konuştu.

Semenov aşının İngiltere ve Güney Afrika mutasyonuna karşı da etkili olduğunu belirtirken, en az 1 yıl koruma süresi olduğunu ifade etti. Semenov, “Teorik olarak aşının insanı koruma süresi 2 yıl olmalı. Ancak biz net bir ifade kullanmaktan çekiniyoruz. Çünkü ilk aşılama henüz yakın zamanda yapıldı. Ancak aşı en az 1 yıl koruma sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*