Sağcı ittifakın koalisyon krizi

Sağcı ittifakın koalisyon krizi
Sağcı ittifakın koalisyon krizi

Erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına giren İsrail halkı, iki yıl içinde dördüncü kez sandığa gidiyor. Ülkede yeniden koalisyon hükümeti krizi yaşanmasına olası gözle bakılıyor.

Sağcı ittifakın koalisyon krizi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail iki yıl içinde dördüncü kez sandık başında. Kamuoyu yoklamaları bugün yapılan seçimde Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi’nin başını çektiği sağ blokun koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sandalyeye yakın olduğunu gösteriyor. Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle siyasi geleceği açısından büyük önem taşıyan seçimleri kazanarak mahkeme karşısında elini güçlü tutmayı hedefliyor.

SAĞCILAR ÖNDE

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, seçim barajının yüzde 3,25 olduğu ülkede 13 partinin 120 sandalyeli meclise girmesi bekleniyor. Netanyahu’nun partisi Likud’un meclise 30 milletvekili göndererek seçimi önde tamamlaması, İsrail Başbakanı’nın rakibi Yair Lapid liderliğindeki Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi’nin ise 18 milletvekiliyle ikinci parti olacağı tahmin ediliyor. Aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan Naftali Bennett’in liderliğindeki Yamina ve Likud’dan ayrılan Gideon Saar’ın kurduğu Yeni Umut Partisi’nin 10’ar milletvekili çıkarması öngörülüyor.

Söz konusu kamuoyu yoklamasında olduğu gibi seçimler sonuçlanırsa Netanyahu’nun başbakanlığına destek vermesi beklenen Likud, Yamina, Şas, Birleşik Tevrat ve Dini Siyonizm’in oluşturduğu sağ partiler toplam 60 milletvekili çıkaracak. Bu da Netanyahu liderliğindeki sağ bloğun koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekili sayısının 1 sandalye uzağında olduğu anlamına geliyor. Sağ blokta yer alan Şas, Birleşik Tevrat ve Dini Siyonizm, Netanyahu liderliğindeki koalisyona destek vermesine kesin gözüyle bakılırken, kilit parti konumundaki Yamina’nın koalisyona katılmak için bazı önemli bakanlıkları talep etmesi bekleniyor.

Kamuoyu yoklamalarında Netanyahu liderliğindeki sağ bloğun en az 61 milletvekilli koalisyon hükümetini kurabilmesi için bir sandalyeye ihtiyaç duyduğuna işaret edilmesi, ülkenin son iki yılına damga vuran siyasi krizin tekrar edip etmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Yerel basında İsrail’de 2019’da başlayan ve üç seçimin ardından ancak çözülebilen koalisyon krizinin bugünkü seçimin ardından da baş gösterebileceği yorumları dikkati çekiyor. Kamuoyu yoklamalarıyla seçim sonuçları benzerlik gösterirse Netanyahu koalisyon hükümetini kurabilmek için Yamina’nın lideri Bennett’i ikna etmesi ve diğer partilerden de en az bir milletvekilini kendi safına katması gerekiyor. Netanyahu geçen hafta yaptığı açıklamada, Saar’ın partisinden milletvekilleriyle saf değiştirmeleri için görüştüklerini itiraf etmişti.Bu iki seçenekten herhangi biri gerçekleşmez ise İsrail’de yeni bir koalisyon krizi yaşanabilir. Netanyahu’ya muhalif isimlerin koalisyon hükümeti kurabileceği seçim anketlerine göre olası gözükmüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*