Sıfır ikinci elde son hafta paniği: Bakanlık haftaya alana inecek

Posted by

Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay yasal düzenleme yaptığı ve kontrollerine 15 Eylül’de başlanacak 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasında son 1 haftaya girildi. Galericiler panik halde elindeki sıfır aracın yasal düzenlemeye takılmaması için çeşitli kampanya ve indirimlerle satmaya çalışıyor.

50 BİNDEN FAZLA ARABA VAR

Galeri, online satıcı ve kurumsal şirketlerin elinde kesim uzmanları tarafından 50 binden fazla sıfır ikinci el olduğu tabir ediliyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen online kurumsal araç alım satımı yapan firmaların elinde 28 binden fazla sıfır araç olduğu ortaya çıkarken, galerilerin elinde ise 18 binden fazla sıfır ikinci el araç olduğu biliniyor. Yararını katlamak isteyen ve ana işi otomotiv olmamasına karşın al-sat yapan şirketlerle birlikte sayının daha da yükseldiği yetkili satıcılar tarafından vurgulanıyor.

SARI SİTEDE SIFIR KM 5 BİN ARAÇ SATIŞTA

Birçok firmanın ve ferdî satıcının da yer aldığı ‘sarı site’ olarak tabir edilen online araç satış platformunda galerilerin son 30 günde verdiği ilanlar ortasında halihazırda 5 bine yakın sıfır ikinci el araba satışa hazır formda bekliyor. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran Ağustosta 700 bine yakın aracın periyodu yapıldı. Evresi yapılan araçların yüzde 68’ini arabalar oluşturuyor. Temmuzda yapılan 650 bin adede oranla yüzde 7 artış gösteren periyot süreci galericinin paniğini de 50 bin araçlık farkla ortaya koydu.

SATILMAYAN HER ARACIN AYLIK MALİYETİ 10 BİN TL

Düzenlemeyle elde kalacak sıfır ikinci el araçların galericiye maliyeti ise değerliye patlayacak. Satılamayan her aracın aylık ortalama sarfiyatının kiralar ve saklama şartlarının yanı sıra sermayeyi çevirememe riskinin en uygun fiyatlı arabalarda bile 10 bin lirayı bulduğunu tabir eden otomotiv yetkilileri, günümüz şartlarında aracın 6 aylık maliyetinin 60 bin lirayı geçeceğini söyledi. Yüksek fiyatlı araçlarda ise maliyet tıpkı oranda katlanıyor.

CEZA ÖLÇÜSÜ ARTIRILACAK

Resmi makamlardan edinilen bilgiye nazaran, 6 ay ve 6 bin kilometre koşuluna uymayan kurumsal satıcıların cezasının düşük kaldığı gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının akabinde yapılacak düzenlemeyle caydırıcı bir noktaya getirilmesi planlanıyor. Ticaret Bakanlığı’nın ceza ölçüsüne dair açıklaması bulunmuyor. Ceza ölçüsünün ise yüksek bir kıymete sahip arabada yüzdesel olarak caydırıcılığı hedefleniyor. Para cezasının yanı sıra işletmenin ticari faaliyetinin sonlandırılması yahut sonlandırılması da yaptırımlarda yer alması beklentiler ortasında.

Noterlerde kuyruk oluşmaya başladı

Son haftaya girilen 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesinin noterlerde yoğunluk oluşturması da bekleniyor. Elindeki aracı şahsi alıcıya satmaya çalışan yahut devretmek isteyen kurumsal satıcıların yasal düzenlemeye takılmamak ve kapsama girmemek için 1 haftada noter süreçlerini halletmesi gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.