Siyasette ‘Topal Ördek’ durumuna düşen Macron’dan yeni çıkış: Avrupa ‘savaş ekonomisi’ vaziyetine girdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başşehir Paris’te düzenlenen memleketler arası savaş silahları sanayisi standı Eurosatory 2022’nin açılışında yaptığı konuşmada, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Lideri’nden gelecek haftalarda askeri programa dair maddeleri jeopolitik durumlar ışığında gözden geçirmelerini istediğini belirtti.

Fransa ve Avrupa’nın savaş iktisadı vaziyetine girdiğini söyleyen Emmanuel Macron, ülkelerin uzun mühlet bu doğrultuda organize olacaklarını söz etti.

Macron, Avrupa savunma endüstrisinin daha fazla güçlendirilmesi daveti yaparak Avrupa’nın savunma sanayisi ve teknolojik altyapısının güçlendirilerek daha sağlam ve talep edilir hale getirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

MACRON KİEV’E GİDECEK

Bu hafta Romanya ve Moldova’ya ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Fransa Cumhurbaşkanı’nın, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle bölgedeki NATO varlığını güçlendirmek üzere Romanya’ya sevk edilen 500 Fransız askerini ziyaret edeceği belirtiliyor. Fransa basını Macron’un, oradan Kiev’e geçerek Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşeceğini açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.