Son Dakika: Fahrettin Koca’dan ‘Maskeler geri dönüyor mu?’ sorusuna karşılık

Posted by

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 datalarına nazaran, 13-19 Haziran’da 10 bin 954 kişinin testi olumlu çıktı, 19 kişi hayatını kaybetti. Haziranın birinci yarısında 7 bin 500 civarında seyreden haftalık hadise sayıları, bu hafta yaklaşık yüzde 50 arttı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, Covid-19 hadiselerinin artmasına bağlı maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, “Hastalık artık grip üzere seyrediyor. Ama ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19 risk oluşturmaya yeniden devam edecek. Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmeleri değer arz ediyor. Grip kıymetinde olan hastalık toplumsal manada telaş sebebi olmaktan çıktı. Olay sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam aksine, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir. Berbat günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” dedi.

“HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME”

Bakan Koca, doktorlarla yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusu üzerine şöyle dedi:

“Tüm dünyada tıp, malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. Bu nedenle, tüm dünyada, giderek, doktorlar mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dahil, mevzuya hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir sistem geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan malpraktis yasası son derece kıymetli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne tabip mağdur oluyor. Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk tabiplerinin uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir devir gelmekteydi. Şayet bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Doktor ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.