“Sözde önlemlerle salgın durdurulamaz”

Yakup Durmuş

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2’nci Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan önlemlerin yetersiz olduğunu vurguladı. Ökten, “Gidişat çok ciddi. Bir felaketten de öte tsunami ile karşı karşıya kalabiliriz. Kısmi kapanmayla bu gidişatı durdurmamız mümkün değil” dedi.

Çok daha ciddi önlemlerin alınması gerektiğini belirten Ökten, “Sosyal ve ekonomik tedbir paketleriyle hayati önemdeki sektörler dışında fabrikalarda, işyerlerinde, atölyelerde üretimin durdurulması lazım. AVM’lerin kapatılması lazım. Açık alanlar ise halka açılmalı. Bizde ne yazık ki tam tersi yapılıyor” diye konuştu.

Aşılama hızı ve oranı ile test sayılarının mutlaka artırılması gerektiğini de vurgulayan Ökten, “Vaka artışının en büyük nedeni varyantlar. Varyant virüs oranı yüzde 80’lere ulaşmış durumda. Çok riskli illere ilişkin seyahat kısıtlaması getirilmediği için bu oran katlanarak büyüdü. Artık buna kısıtlama getirmenin de bir anlamı yok; çünkü tüm ülke kıpkırmızı. Daha önce önlem alınmalıydı” ifadelerini kullandı.

Dr. Öktem, “Bunlar yapılmadığı sürece pandemiyle baş etmemiz zor. Sağlık Bakanı Koca, ’84 milyon sorumlu’ diyor. Bir sorumlu varsa o da iktidar ve kendisi” dedi.

COVID-19 DIŞI ÖLÜMLER DE ARTIYOR

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen ise normalleşme süreciyle birlikte Mersin’deki vaka sayılarında yaşanan artışa dikkat çekti. Bu artışın tüm sağlık kurumlarını zor durumda bıraktığını belirten Antmen, servislerin büyük bölümünün Covid hastalarına ayrıldığını, bu nedenle diğer hastaların tedavisinde çok ciddi aksamaların yaşandığını ve Covid dışı ölümlerin arttığını kaydetti.

Mersin’in tüm kamu hastanelerinde servis doluluk oranlarının yüzde 100’e yaklaştığını vurgulayan Antmen, “Yoğun bakım doluluk oranları da baş edilemeyecek bir duruma gelmek üzere” dedi. Erdoğan’ın açıkladığı önlemleri eleştiren Antmen, “Sokağa çıkma yasağının saatini 19.00’a çekmek, 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne yasaklar getirmek… Bu sözde tedbirler, salgını durdurmaktan ziyade algı yönetimine devam etmek konusunda kararlı olduklarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir