Sporla şeker hastalığını yendi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde görev yapan 10 yıllık hemşire Cemile Güvenç (28), 6 yıl önce başlayan sağlık sorunları nedeniyle muayene olduğu doktordan şeker hastası olduğunu öğrendi. Güvenç, doktorların tavsiyesi üzerine spor merkezine kayıt oldu. Güvenç, ardından sınavlara girip YYÜ Eğitim Fakültesi Spor Bölümü’nü kazanarak buradan mezun oldu. Hemşireliği de bırakmayan Güvenç, hastalığını kontrol altına almayı başardı. Güvenç, bu süreçte antrenörü Serkan Düzkaya ile tanıştı. Düzkaya’nın tavsiyesi üzerine Cemile Güvenç, vücut geliştirme sporuna yöneldi. Bu alanda başarı sağlayan Güvenç, şimdilerde 10 Eylül’de İzmir’de düzenlenecek Türkiye Şampiyonası Milli Takım seçmelerine hazırlanıyor.

Doktorların tavsiyesi üzerine spora başladığını belirten Cemile Güvenç, “İlk başlarda hastalığı atlatmak için çalışmalara başlamıştım ama çok farklı şeyler gelişti. Spora olan ilgim artınca ve yaşam tarzım haline gelince hocam bana vücut geliştirme sporunda şampiyonaya hazırlanmamı önerdi. Ben de bunun üzerine çalışmalara başladım” dedi.

“ŞEKER HASTALIĞIM ARTIK YOK”

Güvenç, “Başarılı olmak için çok çalışıyorum. Şeker hastalığım da artık yok. Herhangi bir direncim çıkmıyor, herhangi bir ilaç da kullanmıyorum. Herkesin sporu, yaşam tarzı haline getirmesini tavsiye ediyorum. Hedefim Türkiye şampiyonu olmak. Van’da bir ilki gerçekleştirmek istiyorum. 10 yıldır Van’da hemşire olarak hizmet veriyorum. İnşallah Türkiye şampiyonu olup, artık memleketime gitmeyi düşünüyorum. Şampiyon olursam bunu da Van’a armağan etmek istiyorum” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir