Steroid kullanan erkekler göğüs büyümesi riskiyle de karşı karşıya

Posted by

Üst seviye bir plastik cerrah, on binlerce erkeğin artan steroid kullanımı nedeniyle göğüslerinin büyüme riski altında olduğunu söyledi.

Birçok erkek ve bayanın daha kaslı yahut fit görünmek için anabolik steroidler yahut başka performans artırıcı ilaçlar (PED’ler) kullandığı biliniyor.

Ancak erkeklerde steroidin berbata kullanımının yaygın bir yan tesiri, beden geliştirmeye ek olarak jinekomasti olarak bilinen göğüs dokusunun gelişmesidir.

Jinekomasti, bayan cinsiyet hormonu olan östrojenin erkek bedeninde çok fazla bulunmasıyla oluşuyor. Bu hormon, olağanda erkeklerde düşük düzeylerde bulunur, lakin steroidleri berbata kullanmak alışılmadık derecede yüksek ölçülere yol açabiliyor.

ÇOĞU ERKEK UTANIP SESSİZ KALIYOR

Daily Mail’in haberine nazaran, Signature Clinics’in baş cerrahı Dr. John Skevofilax, ilaçları berbata kullanarak kullanım sıklığını giderek artıran çok sayıda erkeğin göğüs küçültme ameliyatı için kendisine geldiğini ortaya koydu.

Skevofilax, 2020’den bu yana 600’den fazla jinekomasti ameliyatı gerçekleştirdi, lakin daha fazla erkeğin de bu durumdan dolayı sessizce acı çektiğine ve öne çıkmaya utandığına inanıyor.

Cerrah, “Birçoğu, steroidleri almaya başlamadan evvel rastgele bir tavsiye almıyor ve ilaçlar ile bu durum ortasındaki ilişkiyi da yeterli bilmiyor.”

“Bazı erkekler göğüs küçültme ameliyatı olmaktan ötürü rahat olsa da, utandıkları için adım atmayan da birçok kişi mevcut.”

“Bu beşerler, maalesef, jinekomastinin neden olduğu fizikî ve duygusal yükten ötürü sessizce acı çekiyorlar” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.