Süleyman Soylu’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması

Süleyman Soylu’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması
Süleyman Soylu’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle ilgili “Haksız bir ithamla karşı karşıya kaldık. Biz egemen bir devletiz. İstediğimiz uluslararası sözleşmenin altına imza atarız, istediğimizden çıkarız” diye konuştu.

Süleyman Soylu’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Sözleşmesi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla feshedilmesine yönelik süren tepkilere ilişkin konuştu.

Haber Global’in aktardığına göre; Soylu, “İstanbul sözleşmesi üzerinden haksız bir ithamla karşı karşıya kaldık. Attığımız bütün adımların hiçbirini İstanbul Sözleşmesi yapmadı. Biz kendi yasalarımız için yerine getirdik ve getirmek zorundayız. Hiçbirisi sözleşme katıldı diye bitecek değildir: Biz egemen bir devletiz. İstediğimiz uluslararası sözleşmenin altına imza atarız, istediğimizden çıkarız” dedi.

Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde İstanbul Sözleşmesi üzerinden haksız bir ithamla karşı karşıyayız. Attığımız tüm adımların hiçbirini İstanbul Sözleşmesi yapmadı. Nasıl göç meselesinin insanlık meselesi olarak altını çizmişsek bu meselenin tamamına da böyle bakıyoruz. Biz egemen devletiz. İstediğimize imza atar, istediğimizden çıkarız. En son Polonya, lezbiyen, gay, trans tüm bunlara itiraz ettiği için Polonya çıktı, dünya da yıkılmadı. Dünyanın karşı karşıya kaldığı cinayet oranları belli, Türkiye’nin de belli. Bizim için 1 sayısı da fazla, bunu ifade ediyorum. Bize bu konuda sanki her şey bitti, yarından itibaren kadınla ilgili meselelerde hiç bir adım atmayacağımızı iddia edenler Türkiye’nin kapasitesine, kanunlarına, hem de bu kadar çabamıza haksızlık etmektedir. Bizim bu sözleşmeden çıkma hakkımız var. Her şey istismar nedeni… Ya şu ideolojik kalıplardan ne olursunuz bir kurtulalım. Bu konuların her biri ile mücadelesi aynı kararlılıkla devam edecektir. Milletimiz bize güvensin.”

Öte yandan Soylu, Twitter hesabından kolluk kuvvetlerinde görev yapan kadın çalışanların yer aldığı bir video paylaştı.

Videoda kadın haklarının teminatının sözleşmelerle değil, kanunlarla korunduğu vurgulanarak, kadına yönelik şiddette sıfır tolerans prensibiyle mücadele edildiği belirtildi.

Bakan Soylu paylaşımında, “Kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir. Kadına yönelik şiddette sıfır tolerans anlayışıyla ihtiyacı olan her an yanınızdayız” ifadelerine yer verdi.

Kadına yönelik şiddet,
insanlığa ihanettir.

Kadına yönelik şiddette
SIFIR TOLERANS
anlayışıyla
İHTİYACINIZ OLAN HER AN,
YANINIZDAYIZ pic.twitter.com/UefGOX1A4D

— Süleyman Soylu | Maske Mesafe Temizlik (@suleymansoylu) March 23, 2021

AKP’Lİ ÜNAL: YENİ METİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Bugün katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise, sözleşmenin üçüncü cinsiyet, kimlik dayatmanın aparatı haline geldiğini savunarak, “Kadın cinayetleri ve şiddetiyle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. AKP’nin yeni bir metin üzerinde çalıştığını da belirten Ünal, çalışmanın yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*