Tel Aviv’e ilk resmi ziyaret: İran’la nükleer kriz masada

Biden yönetimi İsrail’e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail’in ardından Almanya, İngiltere ve Belçika’ya gidecek.

Tel Aviv’e ilk resmi ziyaret: İran’la nükleer kriz masada

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Başkanı Joe Biden dönemi İsrail’e giden ilk bakan Savunma Bakanı Lloyd Austin oldu. İki günlük resmi ziyaret için dün Tel Aviv’e giden Austin’in bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla görüşerek ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Austin’in Netanyahu’yla İran’la nükleer müzakere sürecini ve Tahran’ın bölgedeki faaliyetlerini görüşmesi bekleniyor. İsrail’in ardından Almanya, İngiltere ve Belçika’yı ziyaret edecek olan Austin’in programında Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’ni ziyaret de bulunuyor. Biden yönetimi, İran’la nükleer müzakerelere yeşil ışık yakarken Tel Aviv yönetimi Washington’ın bu tutumunu eleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

İran’ın resmi yayını Press TV’de ise Viyana’da yapılan nükleer müzakere toplantılarına ilişkin dikkat çeken bir yazıya yer verildi. “Viyana görüşmelerinin sonucu: Neredeyse hiçbir şey” başlıklı yazıda, “Tahran ile 2015 nükleer anlaşmasının Viyana’daki diğer imzacıları arasındaki görüşmelerde şimdiye kadar hiçbir sonuç alınamadı ve İran’ın üst düzey müzakerecisi yaptırımların nasıl kaldırılacağı veya kaldırılmasının doğrulanması konusunda henüz bir anlaşma olmadığını söyledi” ifadelerine yer verildi.

NÜKLEER TESİSTE KAZA

Öte yandan İran’ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde dün kaza yaşandı. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, kazada kimsenin yaralanmadığını ve herhangi bir kirliliğinin oluşmadığını belirterek, olayın nedenine ilişkin incelemelerin devam ettiğini ifade etti. Söz konusu tesiste iki gün önce Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 146 adetten oluşan IR6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir