The Hill: Türkiye, Batı kanadına döndürülmeli

Posted by

Türkiye’nin, komşusu Rusya ile diyaloğunu sürdürmesi, Batı’yı düşündürüyor.

Ukrayna savaşında istikrar siyaseti izleyen Ankara’nın, barış görüşmelerine ve kritik tahıl muahedesine aracılık etmesi, tüm dünyanın takdirini topladı.

ABD basınından The Hill ise Türkiye’nin “Batı kanadına döndürülmesi gerektiğini” yazdı.

“Rusya, Türkiye’yi kendi yanına çekmek istiyor”

“ABD ile Rusya ortasındaki savaşta Türkiye’nin suyuna gitmek” başlıklı yazıda, “Ukrayna savaşına karşın, Rus-Türk ekonomik bağlarının derinleştiğine dair son açıklamalar, ABD’yi Rusya’nın daha geniş stratejisini hesaba katmaya zorluyor.” denildi.

2000’lerin sonlarından bu yana Kremlin’in, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki stratejik maksadının, “Türkiye’yi NATO’dan çıkarıp, kendi yanına çekmek olduğu” savunuldu.

“Batı kanadına döndürülmeli”

Beyaz Saray’ın, artık jeopolitiğin gerçeklerini görmezden gelemeyeceği belirtilerek, “Türkiye, Batı kanadına döndürülmeli. ABD, Türkiye’nin ahengini sağlamak için gerekli olumlu ve olumsuz teşvikleri uygulamalı.” sözleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna savaşı sonrası yaptığı açıklamada, “Gerek Rusya gerek Ukrayna’yla ilgili istikrar siyaseti güdüyoruz. Bu siyasette ne Sayın Putin ile ne Zelenskiy ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok.” demişti.

“Rusya için ölümcül ve tarihi bir tehdit”

Washington idaresinin, Rusya’nın yine yönelim için yarattığı teşvikleri ortadan kaldırmak ve Ukrayna’yı Kırım’ın kurtuluşunda desteklemek üzere jeopolitik durumu değiştirmesi gerektiği vurgulandı.

Moskova’nın, Ankara’yı siyasi-stratejik yönelimini bilakis çevirme dileğinin nedeni, “NATO’nun sağlam bir üyesi olan Türkiye, Rusya için ölümcül ve tarihi bir tehdit.” biçiminde açıklandı.

‘Doğu Akdeniz’ hedefi

Öte yandan tıpkı yazıda, Rusya’nın “Türkiye’yi Batı’dan ayırmayı ve böylelikle Doğu Akdeniz’e bir deniz yolu açmayı umduğu” anlatıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.