Trump’ın Finans Yöneticisi Weisselberg ‘suçunu itiraf’ etti

Posted by

Donald Trump’la birinci sefer 1970’lerde Trump’ın babası için çalışmaya başladığında tanışan Allen Weisselberg, bugün hakim karşısına çıktı. Manhattan Bölge Savcısının Donald J. Trump ve aile şirketi hakkındaki daha geniş soruşturmasında işbirliği yapmayı reddeden Weisselberg, Trump Organizasyonu’nun finans yöneticisi olduğu devirde vergi kaçırmak için yıllarca süren bir planı yürütme suçlamalarını kabul etti.

Weisselberg, “komplo, vergi dolandırıcılığı, büyük hırsızlık ve iş kayıtlarında tahrifat” da dahil olmak üzere 15 suçlamanın hepsinden hatalı bulundu.

Weisselberg’in, Hakim Juan Merchan, Manhattan’daki Riverside Drive’da lüks bir daire, birden fazla Mercedes Benz arabası, nakit para, özel okul da dahil olmak üzere yanlış bir biçimde bedel bildirdiğini kabul ederek vergi kaçırma planı hakkında bir dizi soruya tekraren “Evet, Sayın Yargıç” karşılığını verdiği görüldü.

Weisselberg’in, mahkemeyle yaptığı “suçunu itiraf” mutabakatı, eski Lider Trump’ın emlak portföyünün bedeli hakkında yanlış mali tablolar sunarak vergi makamlarını, borç verenleri ve sigorta komisyoncularını bilerek yanlış yönlendirip yönlendirmediğine odaklanan, Trump’ın kendisine karşı açılan ceza davasında işbirliği yapmasını içermiyor.

Bir sonraki duruşması ekim ayında yapılacak olan Weisselberg’in 5 ila 15 yıla kadar mahpus cezası alma ihtimali bulunuyor.

Trump evvelki hafta, şirketlerine ilişkin gökdelenler ve golf alanları üzere varlıklarının bedelini finansal tablolarda hile yaparak yanlış yansıttığı üzere bir çok argümanla ilgili soruşturma yürüten New York Başsavcısı Letitia James’e, ABD anayasasının Beşinci Ek Maddesi’nden doğan susma hakkını kullanarak, soruları yanıtlamayacağını bildirmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.