Villa yapmak için 500 yıllık ağacı kestiler

DUVAR -Kuşadası’nda siteler ortasında kalan bir parselde 500 yaşındaki Menengiç Ağacı, villa üretimi için kesildi.

Anıt Ağaç olma özelliği taşıdığı için tescil çalışmaları başlatılan ağacın bulunduğu yere giden Tabiat Varlıklarını Müdafaa Şube Müdürlüğü teknik elemanları ağacın yerine beton temel atıldığını, ağacın kısımları yerine demir filizlerin yükseldiğini tutanak altına aldı.

Sözcü’nün haberine nazaran, Kuşadası’nda 500 yaşında olduğu belirlenerek Anıt Ağaç olarak tescil edilme çalışmaları yürütülen Menengiç Ağacı (Pistacia terebinthus) kesilerek yerine villa temeli konduruldu.

Kesilen ağaç için Ekosistemi Müdafaa ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) geçtiğimiz Mart ayında Tabiat Varlıklarını Muhafaza Şube Müdürlüğü’ne tescil süreçleri için başvurduğu belirtildi.

Tabiat Varlıklarını Muhafaza Şube Müdürlüğüne bağlı teknik elemanlar ağaçla ilgili yapılan ölçümler sonucu elde edilen dataları kıymetlendirerek gerekli kriterleri sağladığı ve “Anıt Ağaç” olma özelliği taşıdığını belirtilerek tescil çalışmaları başlattığı aktarıldı.

Süreç devam ederken evvel ağacın üç kısmının kesildiği ihbarı geldi.

Ağacın korunması için ilgili resmi kurumlar ve belediyeye gönderilen yazılarla ağaca hiçbir biçimde fiziki müdahalede bulunulmaması istendi. Fakat ihtarlara karşın ağaç korunamadı.

AĞACI YERİNDE BULAMAYAN TAKIM TUTANAK TUTTU

Tabiat Varlıklarını Muhafaza Şube Müdürlüğü teknik elemanları ağacı tekrar incelemek için bölgeye gittiğinde şok yaşadı. Osmanlı Devri’ni gören ve sağlıklı bir biçimde günümüze kadar ulaşan, tarihe tanıklık etmiş doğal bir miras olan Menengiç Ağacını yerinde bulamadı.

Yapılan inceleme sonunda tutulan zabıtta şu sözler yer aldı:

“Ağacın büsbütün ortadan kaldırıldığı, parsel içerisinde inşaat çalışmalarına başlanıldı, ağacın bulunduğu koordinat noktasında hafriyat yapıldığı ve yapılması planlanan yapı için beton temel atıldığı ve inşaat demirlerinin döşenmiş olduğu formunda görülerek, bir tutanak tutulmuştur.”

‘BÖLGEDEKİ EN GÖRKEMLİ AĞAÇTI’

EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, Kuşadası ve etrafının endemik ve az bitki cinsleri, mevcut anıt ağaçlar ve anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlar açısından güçlü kaynaklara sahip olduğunu belirterek, “Bulunmuş olduğu bölgedeki tek görkemli ağaç buydu. Keşke yapılan inşaatlara kurban edilmeseydi. Villalarda oturanlar sıcak yaz aylarında altında oturup serinleyebilselerdi. Asırlardır ayakta kalan canlı bir tarihe dokunmanın memnunluğunu yakalayabilselerdi. Ne yazık ki olmadı ve ağaç yok edildi. İktisat ve ekoloji istikrarında müdafaa faktörü gözardı edildiğinde, birçok kıymetimizi ve maddiyatla yerine koyamayacağımız zenginliklerimizi kaybetmekteyiz” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.