Volkswagen’in Uçan Kaplan’ı ile tanışın! Geri sayım başladı

Posted by

Otomotiv şirketi Volkswagen, şirketin son teknoloji eseri olan bir ‘yolcu uçağı’ olarak tanımladığı elektrikli uçan otomobilin prototipini piyasaya sürüyor.

Alman araba markasının Çin kısmı olan Volkswagen China, kentsel hava seyahati pazarına girme planlarının bir kesimi olarak birinci tam olarak çalışan prototip için İngiliz tasarım danışmanlığı şirketi Tangerine ve Çinli havacılık şirketi Sunward ile iş birliği yaptı.

VOLKSWAGEN UÇAN KAPLAN

Uçan Kaplan ismiyle anılan araç, Volkswagen’in uçan araç tasarımı alanındaki birinci teşebbüsüdür.

Resmi olarak VMO olarak isimlendirilse da, siyah ve altın renginden ötürü Uçan Kaplan olarak isimlendirilen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yeteneğine sahip bir araç prototipi.

Aracın dikey olarak kalkış ve iniş yapmasına imkan tanımak için üst hakikat sabitlenmiş sekiz pervanesi ile bir helikoptere benziyor.

İki art yatay pervane, elektrikli uçağın seyahatinde ileriye yanlışsız gitmesini sağlıyor.

Araç, çapraz formlu kanat konfigürasyonu 11,2 metre uzunluğa ve 10.6 metre genişliğe sahip.

Tamamlandığında, marka, eVTOL’un tek bir şarjla azamî 60 dakikalık uçuş mühleti ile saatte 200 kilometreye kadar seyahat edebilmesini hedefliyor.

Elektrikli uçağın siyah-altın dizaynının, Kaplan Yılı’nda (2022) piyasaya sürüldüğü için tercih edildiği belirtiliyor.

Volkswagen China’ya nazaran, dikey mobilite takımı tarafından geliştirilmekte olan dört koltuklu araç, şu anda şirketin otoparkının üzerinde gezinmekten çok daha fazlasını yapabiliyor.

VOLKSWAGEN UÇAN KAPLAN’IN BİRİNCİ MÜŞTERİLERİ

Volkswagen Group China, birinci eVTOL aracın, birinci başlarda Çinli seçkin müşteriler için uygun olacağını söyledi. Başlangıçta araç, VIP hava taksileri üzere hizmetler için kullanılabilir.

Volkswagen China’nın proje yöneticisi Zhou Jin, “Vizyonumuz, Çin mega kent kümeleri ortasında iş ve cümbüş için seyahat edecek seçkinlere hizmet edecek özel bir eVTOL için. Bu nedenle, ticari kullanımının birinci evresinde, VIP hava ulaşım hizmetleri için birinci sınıf bir eser olarak sunulması olasıdır.” dedi.

Uçan Kaplan’ın bir dizi öbür prototipi üzerinde çalışan şirket, otonom uçuşlar için projeler yürütüyor. Jin’e nazaran bu, yolcular için uçmayı ve gökyüzünde gezinmeyi kolaylaştıracak bir özellik olacak.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.