Wall Street Journal: Elon Musk Twitter’ın yeni sahibi olmak üzere

Posted by

Sosyal medya devi Twitter’ın yönetim kurulunun ABD’li milyarder Elon Musk ile dün bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşme kararının, Twitter hissedarlarının, Musk’ın teklifinin konuşulması konusunda şirkete baskı yapması sonrasında alındığı belirtildi.

ABD merkezli Wall Street Journal anlaşmanın yakın olduğunu söyleyip, satın almanın bu hafta içinde gerçekleşebileceğini öne sürdü. Ülke basınında çıkan haberlere göre, konu ile ilgili konuşan kaynaklar, görüşmede Musk’ın sosyal medya devini toplam 43 milyar dolara alma teklifinin ele alındığını söyledi. Kaynaklar, Twitter’ın Musk ile bu görüşmeyi gerçekleştirmesinin, satın alma işlemi için onay verdiği anlamadığına gelmediğini ve opsiyonları değerlendirdiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce Twitter’da yüzde 9.2’lik hisse satın alan Musk, 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde, Twitter’ın tamamı için hisse başına 54.20 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Musk, Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor’a yazdığı mektupta, Twitter’dan hisse aldığından beri şirketin mevcut haliyle gelişmeyeceğini anladığını, Twitter’ın özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerektiğini söylemişti.

Musk’un bu tutumu karşısında, şirket “zehir hapı” olarak adlandırılan bir önlem alarak, sınırlı süreli hissedar hakları planını kabul etmişti. Bu önlemin, Musk’ın satın alma girişimini durduramayacağı ancak alımı daha pahalı hale getirebileceği veya Musk’ı müzakere masasına oturmaya zorlayabileceği ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.