Yarı pişmiş yemeklerden uzak durun

Yarı pişmiş yemeklerden uzak durun

HABER MERKEZİ

Neredeyse her gün okul, kamu kurumu, hastane gibi kurumlarda gıda veya sudan kaynaklı zehirlenme meydana geliyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu gıda güvenliği ile ilgili açıklama yayımladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılması gereken etkin denetimlerde yetersiz kaldığı vurgulanan açıklamada dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

• Salgının yüksek seyrettiği bu dönemlerde çiğ, az ya da yarı pişmiş yemek alışkanlıklarından uzak durulmalı, ızgara et, tavuk, balık gibi ürünler iyi pişirilmeli.

• Dondurulmuş ürünler asla ortam sıcaklığında çözündürülmemeli ve çözülmüş ürün bir daha dondurulmamalıdır.

• Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra eller yıkanmalı.

• Yemek hazırlama aşamasında, çiğ et ve tavuk kesme ve doğramada kullanılan mutfak aletleri yıkanmadan, pişmiş et ürünleriyle ya da çiğ tüketilecek sebze ve meyve ile temas ettirilmemeli.

• Et yemekleri buzdolabında 1-2 günden fazla, etsiz yemekler ise 3-4 günden fazla bekletilmemeli.

• Kaynağı bilinmeyen, denetimsiz sokak sütü yerine pastörize veya sterilize süt ya da paketli çiğ süt tercih edilmeli.

• Ürünlerin etiketinde işletme kayıt/onay numarası olmalı, yoksa Alo 174’e ihbar edilmeli.

Öte yandan Oda tarafından yapılan açıklamada, gıda denetimlerinin ve analizlerinin yeterli düzeyde yapılabilmesi için gıda mühendislerine ihtiyaç olduğu vurgulanarak “Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulan küçük ve orta ölçekli gıda işletmelerinin yüklerini azaltacak olan ‘Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanlığı Sistemi’ bir an evvel yürürlüğe koyulmalı” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir