Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi

Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi
Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi

Hastanelerde yatak bulamadığı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya isyan eden Aslı Özkısırlar isimli yurttaş, bu sabah hayatını kaybetti.

Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi

24 Mart tarihinde yaptığı “Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım” paylaşımıyla AKP’nin kısıtlamalar sürecinde yaptığı kongrelere ve kendisi için yatak bulunamamasına tepki gösteren Aslı Özkısırlar, yaşamını yitirdi.

İddialara göre akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görmek için 25 gün boyunca hastanelerde yatak bulamayan Özkısırlar, sosyal medyada da konuyu dile getirip Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya isyan etmişti. Özkısırlar’a 2 gün önce hastanede yer bulundu ancak bu süreçte iki kez kalbi duran Özkısırlar, bu sabah hayatını kaybetti.

Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok.
Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım.

— Aslı Tezgah Lobisi (@taki_tezgahi) March 24, 2021

Araya 4747473829 kişiyi sokup hastanede yatak ayarlamaya çalıştık. Sabah başhekim yardımcısı çağırdı. Lütfen şans dua ne varsa gönderin..

— Aslı Tezgah Lobisi (@taki_tezgahi) March 31, 2021

Özkısırlar, Altındağ’da bulunan Kokluca Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

‘ROMATİZMAL BİR HASTALIĞI VARDI’

Özkısırlar’ın yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan ailesi deAslı Özkısırlar’ın 25 gündür yatak bulamadığını, bu süreçte durumunun ağırlaştığını bildirdi.

TELE1’e konuşan Özkısırlar’ın ailesi şu ifadeleri kullandı:

“Bozyaka Araştırma Hastanesi’nde bir doktor vardı. 25 gündür yatak bulamıyordu. Durumu kötüydü. Doktorlar da bunu söyledi. Bu süreçte nefesi kesildi ve ciğerleri su topladı. Durumu ağırlaşınca Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Orada yoğun bakıma kaldırıldı. Orada da yer olmadığı için Ege Yaşam Hastanesi’nde kaldırıldı. Durumu giderek kötüleşti. Bu sabah da vefat etti. Romatizmal bir hastalığı vardı. Kısa bir süre önce de stent takıldı.”

‘UZUN ZAMANDIR HASTANE SIRASI BEKLİYORDU’

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği üyesi Erkan Erten ise “3-4 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Aslı’nın mikrobik bir rahatsızlığı vardı. 90 kiloydu. En son 65 kiloya düştü. Bir süre yürüyemedi. Duymasında da sorun vardı. Uzun süre hastaneye yatmak için sıra bekliyordu. Defalarca kalbi durdu. Bu sabah da yaşamını yitirdi” dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Özkısırlar’ın hayatını kaybettiğinin sosyal medyada duyurulmasının ardından #AslıÖlmediÖldürüldü etiketiyle paylaşım yapan yüzlerce kullanıcı, yaşanan duruma tepki gösterdi. Özkısırlar’ın ihmal nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydedilen paylaşımlarda, Sağlık Bakanlığı’na sert tepkiler gösterildi.

Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

Solda ki resim;Siyasi show için sağlık bakanlığına ait ambulans uçakla İsveç’ten getirilen covidli aile. Sağda ki resim ise yatacak yatak bulamayıp, genç yaşında hayatını kaybeden Aslı. Her iki olaydada bakan aynı.Unutmayın bunları.Unutmayın bize yapılanları. #AslıÖlmediÖldürüldü pic.twitter.com/r29cZGPZuS

— #BugünAdımAslı (@yoldasHChavez) April 2, 2021

Kongrelerini lebaleb dolduran anlayış, Aslı’ya bir yatak bulamadı. 24 Mart’ta “Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok.” diye isyan etmişti Aslı. Yatak bulunamadığı için vefat etti. #AslıÖlmediÖldürüldü pic.twitter.com/rUwiMVPJWk

— Gamze Akkuş İlgezdi (@gamzeilgezdi) April 2, 2021

çok üzgünüm çok. anlatamayacağım kadar üzgün ve öfkeliyim bu düzene. bu ülkenin bir vatandaşının 10 gün boyunca hastane yatağı bulamayıp burada sitem etmesini okuduktan bir hafta sonra ölüm haberini alıyorsak bunun adı sadece ölüm müdür? #AslıÖlmediÖldürüldü https://t.co/Y0y3ul7wdz

— Beyza (@beyzaalkoc) April 2, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*