Yine görülen Adnan Oktar davasında orta karar açıklandı

Posted by

Adnan Oktar silahlı hata örgütüne yönelik kararın istinaf tarafından adaptan bozulmasının akabinde 72’si tutuklu 215 sanığın yine yargılandığı davanın dokuzuncu gününde mahkeme, mütalaasını hazırlaması için evrakın duruşma savcısına gönderilmesine karar verdi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi’nin karşısındaki salonda görülen davanın duruşmasına Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu kimi tutuklu sanıklar ile tutuksuz sanıklardan bir kısmı ve avukatları katıldı.

Tüm tutuklu sanıkların ve avukatlarının taleplerinin alınması tamamlandı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, belgenin mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme, yalnızca üyelik isnadı olan sanıkların isimli denetimlerinin kaldırılmasına, 3 sanığın ise haklarında seri muhakeme tarzının uygulanması gerektiğinden belgelerinin savcılığa gönderilmesine ve MİT’e gönderilen yazının karşılığının beklenmesine hükmetti.

Sanıklar hakkındaki el koyma kararlarının kaldırılması taleplerinin temel ile birlikte değerlendirilmesini kararlaştıran mahkeme, Adnan Oktar’ın kısıtlama kararının kaldırılması talebini reddetti.

Mahkeme heyeti, Bölge Adliye Mahkemesinin kararında belirtilen eksikliklerin giderildiğini söz ederek, öbür taleplerin reddine ve faal pişmanlıktan faydalanan sanıkların sözlerinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilerek gereğinin yapılmasına karar verdi.

Tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı 4 Ekim Salı gününe ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak kabahatinden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Kabahati, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya farklı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme, 107 sanığa “örgüt üyeliği” cürmünden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe ters mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” hatalarından 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” cürmünden 11’er ay mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine hükmeden mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm kabahatlerden beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların birtakım cürümlerden beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli kabahatlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında lokal mahkemece verilen kararı metottan bozmuştu.

İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri mühlet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınıp tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda kabahat örgütü elebaşı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Kabahati, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yine itirazda bulunmuştu.

İtirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” cürmünden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50’si tutuklanmış, dava belgesi birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.