ABD Uzay Kuvvetleri ChatGPT’yi yasakladı!

Uzay Kuvvetleri’nin işgücüne verdiği isim olan Guardians’a gönderilen 29 Eylül tarihli bir bilgi notu, personelin büyük dil modelleri de dahil olmak üzere bu tür yapay zeka araçlarını, kuvvetin Baş Teknoloji ve İnovasyon Ofisi tarafından resmi onay alana kadar devlet bilgisayarlarında kullanmasını yasaklıyor.

Geçici yasağın “veri toplama risklerinden kaynaklandığı” belirtildi.

Öğrenmek için büyük miktarda geçmiş veriyi alan büyük dil modelleriyle desteklenen üretici yapay zeka kullanımları geçtiğimiz yıl patlama yaptı ve OpenAI’nin ChatGPT’si gibi basit bir komutla hızlı bir şekilde metin, resim veya video gibi içerikler oluşturabilen sürekli gelişen ürünlerin temelini oluşturdu.

YAPAY ZEKANIN İŞ GÜCÜNDE DEVRİM OLUŞTURACAĞINI BELİRTTİ

Reuters’in aktardığı bilgilere göre, Uzay Kuvvetleri’nin baş teknoloji ve inovasyon sorumlusu Lisa Costa, teknolojinin “şüphesiz iş gücümüzde devrim oluşturacağını ve Guardian’ın hızlı çalışma yeteneğini geliştireceğini” söyledi.

Bir Hava Kuvvetleri sözcüsü, ilk olarak Bloomberg tarafından bildirilen geçici yasağı doğruladı.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Tanya Downsworth yaptığı açıklamada, “Bu yetenekleri Muhafızların rollerine ve USSF misyonuna entegre etmek için ileriye dönük en iyi yolu belirlerken, ABD Uzay Kuvvetleri bünyesinde Üretken Yapay Zeka ve Büyük Dil Modellerinin kullanımına ilişkin stratejik bir duraklama uygulandı” dedi.

“Bu, hizmetlerimizin ve Muhafızlarımızın verilerini korumak için geçici bir önlemdir” diye ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx