BM: Suriye’de askeri akademiye saldırı ile Suriye ordusunun misilleme saldırıları endişe verici

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in, hem Suriye’deki askeri akademi öğrencilerinin mezuniyet törenini hedef alan saldırı hem de Suriye ordusunun misilleme saldırılarından derin endişe duyduğu bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dujarric, Guterres’in, Suriye’nin Humus kentinde askeri akademi öğrencilerinin mezuniyet törenini hedef alan ve can kaybına yol açan saldırıdan derin endişe duyduğunu aktardı.

“Genel Sekreter, aynı zamanda Suriye ordusunun Suriye’nin kuzeybatısının farklı yerlerinde düzenlediği misilleme saldırılarından da derin endişe duyuyor” diyen Dujarric, ülke genelinde ateşkesin siyasi çözüm için gerekli olduğunu kaydetti.

Dujarric, Guterres’in Suriye’de her türlü şiddeti kınadığını ve taraflara uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptığını dile getirdi.

TIKLAYIN – İdlib’e saldırı: 5 sivil hayatını kaybetti, 38 sivil yaralandı

TIKLAYIN – Suriye’de askeri mezuniyet törenine saldırı: En az 60 kişi hayatını kaybetti, 150 yaralı var

Suriye’deki saldırılar

Beşşar Esad yönetiminin haber ajansı SANA, Suriye’nin Humus kentinde askeri akademi öğrencilerinin mezuniyet törenini hedef alan dron saldırısında ölen ve yaralananlar olduğunu duyurmuştu. Son bilgilere göre; en az 60 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı. 

Diğer taraftan Suriye ordusunun topçu birlikleri, İdlib ili, Cisr eş-Şuğur ile Eriha ilçeleri, Mozara, Seremin, Hanbüşiye, Mahmbel, Bara, Mecdelya ve Deir Sinbel köylerini hedef almıştı.

Gece yarısından sonra Suriye ordusunun İdlib ve Halep’e düzenlediği saldırıda, toplam 10 sivil hayatını kaybetmiş, 39 sivil yaralanmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx