CHP’de “değişim” söyleme de yansıdı: Zafer Partisi ile ittifak protokolünden “Kürtler daha az eşittir” çıkışına…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in son günlerde kullandığı ifadeler, CHP’nin HEDEP ve Kürt sorununa ilişkin “söylem değişikliği”ni de ortaya koydu. Konser sonrası Kürt soprano Pervin Chakar’ın elini öpen Özel, HEDEP’in açık görüşme talepleri ile ilgili de “En doğal haklarıdır” ifadesini kullandı. Özel, son olarak “Kürtler daha az eşittir” sözleriyle de kayyım atamalarını net bir şekilde eleştirdi.

CHP 38. Olağan Kurultayı’ndaki değişimin ardından, CHP’nin HEDEP ve Kürt sorununa yönelik söyleminde de “değişim” yaşandı. Eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde Zafer Partisi ile kayyım uygulamalarına onay veren protokole imza attığı ortaya çıkmış, bu protokol HEDEP tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Kurultay sürecinde de Kılıçdaroğlu yönetimine atanmış danışmanlar aracılığıyla partiyi sağa kaydırdığı eleştirilerinde bulunan Özel, genel başkanlık koltuğuna oturmasının hemen ardından açıklama ve tavırlarıyla politika değişikliğini ortaya koydu.

Chakar’ı izledi, “Hiç pişman değilim” dedi

Geçen günlerde Kürt soprano Pervin Chakar’ın konserine giden ve burada HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan’la fotoğraf veren Özel’in, soprano Chakar’a reverans yaptıktan sonra elini öptüğü fotoğraflar gündem olmuştu. Özel, eleştiriler üzerine “Pervin Chakar’ı da izledim ve çiçek verdim. Çiçek verirken bir sanatçıya gösterilmesi gereken ilgi ve nezaket olarak öyle yaptım. Hiç de pişman değilim. Ayrıca birileri buradan bir şey üretmeye çalışıyor. TRT Kurdi’de Pervin Hanım en çok çıkan sanatçılardan bir tanesi” demişti.

“İttifak yapılacaksa görünür olmalı”

Özel, bugüne kadar HDP’nin CHP’yi en çok eleştirdiği konuların başında gelen “açıktan görüşme” konusu ile ilgili olarak da net bir tutum ortaya koydu. Özel, ittifak yapılacaksa görünür olması gerektiğini belirterek, “Görünmeyen bir şeye de kimsenin inanmamasını talep edeceğim. Bu açıklık ve şeffaflığın birtakım spekülasyonların da önünü kesebileceğini düşünüyorum. Ayrıca geçen süreçteki karalamalarla, bir takım video montajlarla o dönem yeterince etkin mücadele edilmediğini düşünüyorum. Böyle şeyler yapılmaya kalkılırsa bunlarla etkin mücadele ederiz” dedi.

TIKLAYIN – CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den ittifak atağı: Meral Hanım aramazsa ben ararım, HEDEP’le şeffaf görüşürüm, İmamoğlu’na akıl danışıyorum ama vesayet ilişkisi yok

Özel, “HEDEP siyasi muhatabımızsa, onunla görüşüyorsak ve bunu insanlar biliyorsa bir başka yerle, bir başkasıyla görüşmeye ihtiyacımız olmadığını da herkes bilir. Ama görünürde hiçbir görüşme olmayınca ve görüntüde bir de destek olunca ‘Demek ki bunlar gitmiş, bilmem nerede konuşmuş’ algısı kamuoyunda satın alınıyor. Ben ne yapacaksam kamuoyunun gözünün önünde yapacağım” diye konuştu.

“Türkiye’de herkes eşittir ama Kürtler daha az eşittir”

Özel, son olarak “Türkiye’de herkes eşittir ama Kürtler daha az eşittir” sözleriyle gündeme geldi. Gazete Duvar’a verdiği röportajda, kayyımla ilgili eleştirilerde bulunan Özel, “‘Bu ülkenin muhalefeti Kürtlere belediye başkanı seçtirmeyiz’i Kürt seçmen unutmaz. Yani kış geçer kurt yediği ayazı unutmaz, Kürt de yediği ayazı unutmaz” ifadesini kullanmıştı. Özel, bu sözleri nedeniyle bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedefindeydi. Bahçeli, “CHP Genel Başkanı’nın Türkiye’de herkes eşittir fakat daha az eşittir açıklaması bölücü güruhun yansımasıdır. Kürt kardeşlerimizin daha az eşit olduğunu söylemek sefil bir iddiadır, devletin birliğine, bütünlüğüne saldırıdır, suçtur” dedi.

Grup toplantısında Bahçeli’ye yanıt: Tekrar ediyorum, daha az eşittir!

Bunun üzerine Özel, bu sözlere bugün grup toplantısında şu sözlerle yanıt verdi: “Benim dediğim şu, şunu söylüyorum: Devlet Bey, benim memleketim Manisa’da Manisalı hemşerilerimiz sandığa gidip oy verip MHP’li bir belediye başkanı seçebiliyorlar, mazbatasını alıyor, görevini yapıyor. Sizin memleketiniz Osmaniye’de geçmişte AK Partili seçtiler, görev yaptı. MHP’deydi ittifakta MHP’liyi seçtiler yaptı. Çünkü Osmaniyeliler de Manisalılar gibi eşit yurttaş. Rize’de Tayyip Bey’in hemşerileri istediği belediye başkanını seçebiliyor ama Diyarbakır’da, Batman’da, Van’da, Mardin’de, toplam 54 merkezde Kürtler belediye başkanı seçiyor ama o belediyelere siz kayyım atıyorsunuz. Manisalılar, Osmaniyeliler, Rizeliler eşittir, sizin bu uygulamalarınız yüzünden Kürtler, Türkiye’de daha az eşittir kardeşim. Tekrar ediyorum, daha az eşittir.”

TIKLAYIN – Özgür Özel’den iktidara kayyım tepkisi: Osmaniyeliler, Manisalılar, Rizeliler eşittir; sizin bu uygulamalarınız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir!

“Politika, aynı çizgide devam edecek” vurgusu

CHP’li kaynaklar, Kürt sorunu ile ilgili politika değişikliğinin sinyallerinin kurultay sürecinde verildiğine işaret ederek, Genel Başkan Özgür Özel’in bu konuda aynı çizgide devam edeceğine vurgu yaptı. CHP’li kaynaklar, “Kürtlerle ilgili, kayyım uygulamaları ile ilgili ne düşünüyorsak ve kurultayda ne dediysek, bundan sonraki süreçte de partinin politikası değişmeden aynı çizgide ilerleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Özel, T24’e verdiği söyleşide “HEDEP’le de görüşürüz, PM’ye bilgi vereceğim” demişti

Genel Başkan seçildiği hafta CHP Genel Merkezi’ndeki makamında T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, T24 yazarı Tolga Şardan ve T24 muhabiri Eray Görgülü’nün sorularını yanıtlayan Özel, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ile de görüşeceklerini söyleyerek, şöyle demişti:

“İki Eş Başkan da beni aradı. ‘Hayırlı olsun’ ziyaretine de gelecekler. Ben genel başkanlar düzeyinde HEDEP’in meseleye tam olarak nasıl baktığını duymak isterim. Karşılıklı görüşmemiz lazım. Eş Genel Başkanlarla görüştükten sonra ben Parti Meclisine bu konuda bilgi vereceğim. Gerçekten HEDEP ne istiyor? Çünkü bazı açıklamalar var. Ben genel başkanlar düzeyinde HEDEP’in meseleye tam olarak nasıl baktığını duymak isterim. Türkiye’deki Kürtlerin önemli bir bölümünün, sol seçmenin bir bölümünün oyunu alan bir partiden söz ediyoruz. Ama benim, ‘İlla kapalı kapılar ardında olsun, açık görüşmeyiz’ falan gibi bir şeyim yok. Aksi durumda zaten olmayan ittifakı AK Parti dezenformasyonla ilan ediyor. ‘Bunlar anlaştı, şöyle oldu böyle oldu’ diye. Bir şey yaparsak göz önünde yaparız, yapmayacaksak da yapmayız.” 

TIKLAYIN – CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den ittifak atağı: Meral Hanım aramazsa ben ararım, HEDEP’le şeffaf görüşürüm, İmamoğlu’na akıl danışıyorum ama vesayet ilişkisi yok

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – CHP’de 13 yıllık Kılıçdaroğlu dönemi seçim sandığında değil, kurultay sandığında kapandı; Özel-İmamoğlu dönemi başladı

TIKLAYIN – ‘Beklenmeyen ihtimal’ olarak Özgür Özel’in portresi: Parasız yatılıda dayak yedi, eczacılığı ‘aşk’la seçti, siyaset yolu FIFA oynarken açıldı, ’emanetçi’ söylemine tepkili

 

Protokol, Cansu Çamlıbel’in T24’te yayımlanan Ümit Özdağ söyleşisinde ortaya çıkmıştı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ‘ın T24 yazarı Cansu Çamlıbel’e verdiği söyleşide, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu ise söz konusu söyleşideki ifadeler için, “O protokolle ilgili konuşmam doğru değil. İki kişinin namusuna teslim edilen protokoldür. Açıklamayı ahlaki olarak doğru bulmam. Benim konuşmam doğru değil. Protokol ikimizin arasında imzalandı. Kamuoyuna açık değildi. İkimizin namusuna teslim edildi nokta. Bu konuda yorum yapmam doğru değil. Sayın Özdağ ile Sayın Oğan ile yaptığım görüşmelerle ilgili altı liderin haberi vardı” demişti.

TIKLAYIN | Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: Kılıçdaroğlu kazansa üç bakanlık ve MİT Başkanlığını alacaktık, yazılı mutabakat var

TIKLAYIN |Kılıçdaroğlu “üç bakanlık anlaşması”nı yalanlamadı, Ümit Özdağ’a tepki gösterdi: İki kişinin namusuna teslim edilen bir protokol!

TIKLAYIN – Ümit Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu ile imzaladıkları protokolü açıkladı

 

Özgür Özel’in Pervin Chakar’a reveransı

Dünyaca ünlü Mardinli soprano Pervin Chakar’ın 19 Kasım’da Kadıköy Süreyya Operası’ndak, “Bir Opera Gecesi” konserine, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Anavatan Partisi’nin eski genel başkanı Nesrin Nas da katılmıştı. Chakar, konserinde Türkçe ve Kürtçe eserleri seslendirmişti. 

CHP lideri Özgür Özel ise Pervin Chakar’ı, konserini izledikten sonra sahnede reverans yaparak kutlamış, sanatçının elini öpmüştü. 

Özel’in konsere Buldan ile katılması ve Chakar’ın elini öpmesine ise bazı siyasetçiler tepki gösterdi. 


“Sanatçının elini öptüm, hiç pişman değilim”

Pervin Chakar’ın konser sonrası elini öpmesiyle ilgili soruya Özel, şöyle yanıt vermişti:

“Devlet Bey de kızdı geçen gün. Kızacaksa Tayyip Bey’e kızacak önce. Pervin Chakar, TRT Kürdi’de tek çıkan opera sanatçısı. Kaldı ki Pervin Chakar, ‘Türkiye Kürdistan’ı’ falan dememiş. Muhteşem bir dinletiydi. Çıktık, çiçek vereceğiz, çok da tasarladığım bir şey değildi, elini uzatınca sanatçıya ve sanatına duyduğum saygıdan nezaketle elini öptüm. Ben sanatçının elini öptüm, hiç pişman değilim. Yarın olsa yine aynı eli öperim. Pervin Chakar çıkıp da orada savaş çığırtkanlığı yapsa salonu terk ederim.”

TIKLAYIN – CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den, dünyaca ünlü Mardinli soprano Pervin Chakar’a reverans

TIKLAYIN – Pervin Chakar: Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım; sanat siyaset üstüdür

TIKLAYIN – Fazıl Say: Özgür Özel, Pervin Chakar’ın elini öperek çok iyi etmiş, kutlarım; yalnız bir Kürt kızına, değerli bir sopranoya ver elini, 33 kurşun daha!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx