Gabon’da yönetime el koyan General Nguema geçici başkan olarak yemin edecek

Orta Afrika ülkesi Gabon’da yönetimi ele geçiren askeri darbenin başındaki general Nguema’nın pazartesi günü “geçici devlet başkanı” olarak yemin etmesi bekleniyor.

Darbeyle 55 yıllık Bongo iktidarını devirerek askeri yönetimin başına geçen General Brice Oligui Nguema, ülkedeki kurumların daha demokratik olacağı taahhüdünde bulundu.

Nguema ülkedeki 200 iş insanına seslenerek, darbe sırasında “kurumların feshedilmesi” kararının “geçici” olduğunu söyledi ve “Mesele onları daha demokratik hale getirmek için yeniden organize etmektir.” diye konuştu. 

İş dünyasına yolsuzluk uyarısı

Petrol zengini ülkedeki iş dünyası liderlerini “aşırı faturalandırmaya” karşı sert bir şekilde uyaran Nguema onlara “ülkenin kalkınmasına” kendilerini adamalarını söyledi.

Yolsuzluğa karşı uyaran cunta lideri “Bu aşamada, yurttaşlarımızın beklediği kalkınma söz konusu olduğunda bağlılığınızı veya vatanseverliğinizi algılamak zor.” ifadelerini kullandı.

Fazla tahsil edilen paranın “devlete geri dönmesini sağlayacağına söz veren Nguema “Bana göre bu durum devam edemez ve buna müsamaha göstermeyeceğim.” dedi.

Gabon’da Bongo bir kere daha seçilerek ailesinin 55 yıllık iktidarını sürdürmek istiyor
Gabon’da darbe girişimi: Bir grup asker yönetime el koyduklarını duyurdu

Yabancı temsilcileri görüşmeye davet etti

Ulusal ve yabancı çıkar grupları ve sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşen Nguema yabancı bağışçıları, diplomatları ve uluslararası kuruluşların üyelerini de kendisiyle görüşmeye davet etti. 

Darbeyi kınayan ülke ve kuruluşların büyükelçilikleri AFP’ye yaptıkları açıklamada en üst düzey temsilcilerini değil, daha düşük rütbeli yetkililerini gönderdiklerini belirtmişti.

General Nguema  kimdir?

Pazartesi günü “geçici devlet başkanı” olarak yemin ederek göreve gelmesi beklenen General Nguema, askerler arasında Oligui olarak biliniyor.

Nguema, Gabon’u neredeyse 42 yıl boyunca “demir yumrukla yöneten” Ali Bongo’nun babası Ömer Bongo’nun yardımcısı olarak görev yaptı. Ömer Bongo’nun 2009 yılında ölümünün ardından Ali Bongo’nun devlet başkanlığına seçilmesinin ardından kenara çekildi ve Gabon’un Fas ve Senegal’deki büyükelçiliklerinde askeri ataşe olarak 10 yıl süreyle görev yaptı.

Ali Bongo’nun üvey kardeşi Frederic Bongo’nun yerine cumhuriyetçi muhafızların istihbarat şefi olarak 2018’de ön plana çıkan Nguema, altı ay sonra generalliğe terfi etti.

Ali Bongo’yu, askeri tesislerin iyileştirilmesi, askerlerin çocukları için okullara fon sağlanması ve konaklama yerlerini yenileyerek çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirilmesi için zorlayan Nguema,’nın verdiği mücadele sayesinde meslektaşlarının saygı ve sempatisini kazandığı ifade ediliyor.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx