Gözümde Canlanır Koskoca Mazi: Microsoft, Windows XP’nin Efsanevi Arka Planını 4K Haliyle Tekrardan Paylaştı!

90’lar ve 2000’lerin bilgisayar teknolojileri dendiğinde çoğumuzun genellikle ilk aklına gelen şey o dönemin ünlü işletim sistemi Windows XP oluyor. Geliştirildiği zamana kıyasla üstün özelliklere sahip olan efsanevi yazılımın kendisi kadar efsaneleşen da bir manzara temelli arka planı mevcuttu. Şirket içindeki tasarım ekipleri, ‘Bliss’ isimli bu manzarayı çok özlemiş olacak ki, yeni bir modelini yapmak için kolları sıvadılar, üstelik bu sefer 4K çözünürlükte…

Bir dönemin efsanevi işletim sistemi Windows XP’nin ana arka plan fotoğrafı Bliss’i hatırlamayanınız yoktur.

Bugüne kadar 1 milyardan fazla kişi tarafından görüldüğü tahmin edilen bu manzara fotoğrafı, 90’lı ve 2000’li yıllarda bilgisayar kullanmaya başlayan neslin derin hatıralarına konuk oldu.

Bizler için sadece yemyeşil bir tepe ve mavi gökyüzünden ibaret olmayan bu manzara temalı arka planı Microsoft’un tasarım ekibi de epey özledi ve yeni bir tanesini daha yapmak için çalışmalara koyuldu.

Ortaya ise nostalji ile günümüz teknolojisini tam anlamıyla birleştiren bir şaheser çıktı. Üstelik 4K çözünürlükte…

Yeni arka planı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Merak edenler için 2001’den 2007’ye kadar Windows XP çalıştıran bilgisayarların vazgeçilmezi olan ünlü Bliss’in geçmişinden de biraz bahsedelim.

İlk olarak, arka plan fotoğrafı, Ocak 1996’da kız arkadaşıyla buluşmak üzere aracıyla yola çıkan fotoğrafçı Charles O’Rear tarafından çekildi. O’Rear’ın verdiği röportajlara göre, fotoğraf hiç bir şekilde düzenlenmeden Microsoft’a verildi. 

O’Rear fotoğrafın öyküsünü şöyle anlatıyor: San Francisco’nun kuzeyinde, yağmur yağdıktan sonra çimenlerin yeşerdiği bir dönem vardır. Her cuma öğleden sonra San Francisco yakınlarındaki kız arkadaşımı ziyarete giderdim. Ocak ayının güzel bir günüydü. O gün tepenin daha sonra Microsoft tarafından satın alınan dört fotoğrafını çektim. Görüntüyü renkli Fuji Film; bir tripod ile bir Mamiya RZ67 kamerayla çektim. Daha parlak renklere sahip bir film kullandım, o zamanki Fuji Filmi ve RZ67’nin lensleri olağanüstüydü.

1996 yılında ölümsüzleştirilen Bliss’in şu anki hali ise bu şekilde. Çekildiği zamana göre oldukça değişen tepede ünlü arka planda da var olan bazı ağaçların büyüdüğünü görebiliyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir