İran, HMÖ kampına düzenlenen operasyonu olumlu karşıladı

İran, rejim karşıtı Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) kampına Arnavutluk’ta düzenlenen operasyonu olumlu karşıladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, HMÖ’nün “terörist yapısı nedeniyle her zaman ev sahiplerinin güvenliği için tehdit oluşturacağını” savundu.

Kenani, “Bu nedenle Irak hükümeti onları sınır dışı etti ve diğer hükümetler de onları kabul etmedi. Arnavutluk hükümetinin bu terör örgütüne ev sahipliği yapma hatasını telafi edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Halkın Mücahitleri Örgütü ve İran-Arnavutluk ilişkilerine etkisi

İran’da Şah rejimine karşı 1965’te ortaya çıkan “İslamcı sosyalist” ideolojiye sahip Halkın Mücahitleri Örgütü, 1979’daki devrimden sonraki süreçte Tahran yönetimiyle anlaşmazlığa düşünce 1981’de İran tarafından terör örgütü ilan edildi. Bu süreçte İran’da sivil ve askeri hedeflere saldırılar düzenleyen örgüt, daha sonraki süreçte de ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Kanada tarafından terör örgütü kabul edildi. AB, 2009’da, ABD ve Kanada ise 2012’de örgütü terör listesinden çıkardı.

Bundan sonraki süreçte örgütün Arnavutluk’ta organize olmasıyla Tahran ile Tiran arasındaki ilişkiler gerildi. Arnavutluk, hükümetin internet altyapısına yönelik yoğun siber saldırılardan İran’ı sorumlu tutarak, Eylül 2022’de Tahran ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Arnavutluk’un Dıraç ilinde bulunan HMÖ’nün kamplarına dün polis tarafından baskın düzenlenmişti. Örgütün açıklamasına göre, baskın sırasında 1 kişi öldü, en az 36 kişi yaralandı.

Arnavutluk İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise operasyonun Arnavutluk Yolsuzluk ve Organize Suçlara Karşı Özel Mahkemenin kararı ve savcılığın talimatı doğrultusunda yapıldığı ve olaylar sırasında ölüm yaşanmadığı ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir