İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: “Sadece 24 saatiniz kaldı! Bir daha asla yaşanmayacak”

Uluslararası piyasaların gözü ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, altın fiyatlarında yaşanan önalma yatırımcıda büyük bir tedirginliğe yol açtı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan rallinin ardından altın tarafında yaşanan kar satışları ve teknik düzenlemeler, emtia yatırımcısında büyük bir huzursuzluğa yol açtı.

Yükselişlerin ardından düşüşlerin kapıda olduğunu ve altında 1980 destek seviyesinin takip edileceğini belirten İslam Memiş, söylediklerinin teker teker çıktığını hatırlatarak yatırımcılara yeni uyarılarda bulundu.

Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş, altın yatırımcısını bu hafta çok önemli gelişmelerin beklediğini hatırlatarak kritik uyarılarda bulundu.

12-13 Aralık tarihlerinde toplanacak Fed’in Türkiye saati ile çarşamba günü 21.00’da faiz kararını açıklayacağını belirten Memiş, kararın ardından altın fiyatlarında yaşanacak değişimleri şu ifadelerle açıkladı:

“ALTIN FİYATLARINDA BU FIRSAT BİR DAHA GELMEZ”

“Şu anda altın fiyatları için sudan ucuz diyebiliriz. Çok önemli ve fiyatların dalgalanacağı bir haftanın içerisindeyiz. Kısa vadeli alım-satım düşünenler için yatırım yapmanın pek mantıklı olmayacağını söyleyebilirim.

Orta ve uzun vadeli yatırımcı içinse şu anda ne alırsanız alın çok ucuz. 1980 dolarlık destek seviyesi ons altın tarafında görüldü ve artık yukarı yönlü yeni ve kalıcı hareketler yaşanacak. Altın fiyatları için 2024 yılı ile birlikte 2000 doların altının bir daha görülmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden Fed kararının ardından yukarı yönlü bir sıçrama yaşanma ihtimaline karşılık şu anda pozisyon almak için en doğru zaman olabilir.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ KALKACAK TRENİ KAÇIRMAYIN”

Bu nedenle son tur diyorum başka bir şey demiyorum. Bu hafta alım noktasında ne alırsanız alın oldukça ucuz. Şu anda borsa ve dolar ucuz ancak altın fiyatları bedava. Bunlar bu hafta oldukça ucuz. Ne alırsanız alın sepetinize çeşitli yatırım araçlarını koyun ve uzun vadeli bir bekleyişe geçin. Bu son tur arkadaşlar, 2 haftadır söylüyorum ve aralık ayının adını son tur olarak koydum.

Beklenenden çok daha büyük bir düşüş var karşımızda ve tarihi bir alım fırsatı sunuyor. Elinde altını ve gümüşü bulunanlar panikle satış yaparsa, çok büyük zarar eder. Bu fiyatlar her zaman gelecek fırsatlar değil. 2024 yılının hazırlığını yapmak lazım.

Yeni yılın ilk günlerinde, Ocak 1 itibarıyla artık ons altında 2000 dolar seviyesinin dip fiyatlar olduğunu göreceğiz. Bu kadar ucuza bir daha altın bulamazsınız. Çarşamba günü alınacak Fed kararıyla birlikte yeni bir yükseliş serisi başlayabilir. Bu nedenle dolar karşısındaki tüm varlıklar bu hafta bedava ya da çok ucuz.

“TARİHİ ALIM FIRSATI GELDİ”

Bu fiyatlardan topladığınızda göreceksiniz ki ocak ayında çok ucuza alım yaptığınız ortaya çıkacak. Bu düşüşler alım fırsatıdır, o aylardır beklediğimiz son tur gelişmeleridir, son fırsatlardır. Bu hafta önemli veriler var. Ne çok yukarı çıkarsa paniğe kapılıp satın, ne de aşağıya inerse korkup elinizdekini çıkarın.

Sadece elinizdekilere ilave yapmak için alım yapın ancak asla altın ve gümüş varlıklarınızı bu fiyatlardan satmayın. Elinizdeki ilaveleri yükseltin, topyekün bir enstrümanda beklemeyin.

Altın fiyatları yeni yılda da düşüşler gösterecek ancak 1 düşecekse 2 artacak ve nihayetinde gelecek yıl için 2350 dolarlık ons altın beklentimiz güncelliğini koruyor. Ons tarafında yaşanacak bu yükseliş, dolar/TL paritesindeki yukarı yönlü hareketler nedeniyle gram altın fiyatlarını da tarihi rekorlara itecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx