Karaburun’da gece dalışı

İzmir’e 100 kilometre uzaklıkta bir yarımada olan Karaburun, denizin içine uzanan ilginç coğrafi yapısı, zengin su altı yaşamı ve batıklarıyla dalış sporcularının uğrak yerleri arasında yer alıyor.

İlçe açıklarındaki 17 noktadan dalış yapma imkanı bulan dalgıçlar, orfoz, akya, deniz tavşanı, orkinos, çipura, deniz böcekleri, aslan balığı, ahtapot ve müren balığı gibi su altının renkli canlılarıyla karşılaşma imkanı buluyor.

Karaburun açıklarında gece dalışlarına uygun olan 5 nokta ise yerli ve yabancı dalgıçları kendisine çekmeye devam ediyor. Bu noktalarda, gündüz çok fazla görünmeyen canlıların yanı sıra yapay ışığa parlak renklerle tepki veren su altı canlıları izlenebilir.

Gece dalışlarına katılabilmek için dalgıçların deneyim seviyesini gösteren derecelendirmede 2 yıldıza sahip olmaları gerekiyor. Gece dalışlarında, gündüz dalışlarına göre daha sıkı kurallar uygulanıyor.

Karaburun Dalış Merkezi Eğitmeni Hamdullah Aras, bölgenin Türkiye kıyılarında en fazla su altı canlısının görülebildiği noktalardan biri olduğunu belirterek, “Gece dalışlarıyla bölgeye olan farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Bu dalışlarda onlarca makro canlı görülebiliyor. Ayrıca gece dalışlarında ultraviyole ışıklar kullanıldığında fosforlu yapısı olan canlıların nasıl renk değiştirdiğini de görme imkanımız oluyor” dedi.

Aras, bu yıl bine yakın sporcunun gece dalışları için Karaburun’u tercih ettiğini de sözlerine ekledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx