Merada GES gerginliği, Köylüler AKP’li başkana isyan etti

AKP’li Büyükşehir Belediyesi Ladik ilçesindeki Tatlıcak Yaylası’ndaki meraya GES (Güneş Enerji Santrali) yapma kararı aldı. Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan köylüler bu karara karşı çıktı. Köylüler, devletten hayvancılık yaptıkları için teşvik beklerken, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yaylarını ellerinden almaya çalıştığını ileri sürerek konuyu yargıya taşıdı. Köylülerin açtığı dava devam ederken, belediye de harekete geçerek zemin etüt çalışması yapmak üzere bölgeye ekip gönderdi. Ancak ekipler köylülerin direnişiyle karşılaştı.

“ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK”

Tatlıcak Mahallesi Muhtarı Halis Erkul, vatandaşlar ile birlikte mera alanlarını korumaya çalıştıkları belirterek, “Buraya güneş paneli kurdurmayacağız. Bize yardımcı olmuyorlar. Hayvancılık tamamen bitecek. Bu insanların geçimi, hayvancılık ve tarım. Onu da bu merada yapıyorlar. Kredi çekip ahır yapanlar oldu. Gelsinler halimizi görsünler. Biz yaylamızı vermeyeceğiz. Elimizden geldiği kadar, ölmek var dönmek yok” dedi. Muhtarın eşi Mevlüde Erkul da Belediye Başkanı Mustafa Demir’in meralarını zorla almaya çalıştığını ileri sürerek, “Yerimize tecavüz etti. Mustafa Demir, bizim yaylamızı elimizden alıyor, çocuklarımızın geleceğiyle birlikte. Doymadın mı? Belediyenin malıyla, Tatlıcak’ın yaylasına mı kaldın? Hiç mi utanmıyorsun?” diye konuştu.

KÖYLÜLERLE JANDARMA ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ladik ilçesi Tatlıcak Köyü’nde GES projesi için konteyner ve iş makinalarıyla mera alanında çalışmaya başladı. Jandarma ekipleri alanda güvenlik önlemi alırken, köylülerin mera alanına girmesi engellendi. Bu sırada zaman zaman köylüler ile jandarma arasında gerginlik yaşandı. Bazı kadınlar yere düşerken, jandarma ekipleri koyun sürüsünün yanına gitmek isteyen köylülere izin vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir