MSB reddetti, Dışişleri kabul etti, Kılıçdaroğlu isyan etti

ABD’li yetkililer Suriye’de Amerikan askerlerinin yakınlarında faaliyet gösterdiği iddia edilen Türkiye’ye ait insansız hava aracının F-16 ile düşürüldüğünü açıklamıştı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olmadığını savunmuştu. Ancak bugün öğleden sonra açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, SİHA’nın düşürüldüğünü kabul etti. Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye ait bir savaş uçağı tarafından Suriye’de düşürülen SİHA’ya (silahlı insansız hava aracı) ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, SİHA’nın ABD tarafından düşürüldüğünü teyit etti.

KILIÇDAROĞLU İSYAN ETTİ

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından iktidarın sessizliğine tepki gösterdi.

“Helikopterimiz düşürülür, başka ülkeden duyarız. Gemimiz basılır, başka ülkeden duyarız. Şimdi de SİHA’mız düşürülüyor, yine başka ülkeden duyuyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “ABD ‘meşru müdafaa’ diyor, Dışişleri Bakanlığımız ise ‘farklı teknik değerlendirmeler’ diyerek yaşananları geçiştirmeye çalışıyor. Siz devleti yöneten kişiler olarak ülkemizin hakkını böyle utangaç açıklamalarla mı savunacaksınız? Dış politikamızı ‘ABD ne der, Rusya ne der, İtalya ne der’ diye mi şekillendireceğiz?” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx