Netanyahu: İsrail ordusu savaştan sonra Gazze’yi silahsızlandırmalı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, akşam saatlerinde savaş kabinesi oturumunun ardından Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Devlet Bakanı Benny Gantz ile düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Netanyahu, “Savaştan sonra Gazze silahsızlandırılmalı. Bunu yapabilecek tek güç İsrail ordusudur. Hiçbir uluslararası güç bu sorumluluğu üstlenemez. Gözlerimi kapatıp bunu kabul edemem” dedi.

‘FİLİSTİN YÖNETİMİ GAZZE’Yİ YÖNETEMEZ’

AA’nın aktardığına göre, Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki işgalinde, bölgenin en büyük ikinci şehri olan güneydeki Han Yunus ve merkez kuzeydeki Cibaliya’yı kuşattığını, Gazze’de ‘ulaşamayacakları yer olmadığını’ söyledi. Gazze Şeridi’nin İsrail’e bir daha tehdit oluşturmayacağını savunan Netanyahu, terörü desteklemekle suçladığı Ramallah merkezli Filistin yönetiminin Gazze’yi yönetemeyeceğini belirtti.

Netanyahu, açıklamasında, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde taraflar arasında mutabakata varılan çatışmalara insani ara verilmesi ve rehine takası boyunca çıkardığı 81 İsrailli rehine ile serbest bırakılan 24 yabancıyı da hesaba katan Netanyahu, 110 rehineyi diplomatik çaba ve ‘kara işgali sonucu’ geri getirdiklerini ileri sürdü.

Netanyahu,2,3 milyon nüfustan 1,9 milyon Filistinlinin zorla yerinden göç ettirildiği Gazze Şeridi’ndeki ‘halkın çatışmanın olmadığı bölgelere tahliye olmasını’ istedi.

NETANYAHU’DAN İNGİLİZCE MESAJ: BİZİM YANIMIZDA DURUN

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail basınında ‘ABD’nin Tel Aviv’den saldırıları kısa sürede sonlandırmasını talep ettiği’ haberleri üzerine, “Dünyada bizden savaşı çabuk bitirmemizi isteyen dostlar, bizim için savaşı bitirmenin yolunun Hamas’a karşı onu yok etmek için ezici bir güç uygulamamız gerektiğini bilmeli” ifadelerini kullandı. İbraniceden İngilizce konuşmaya geçen Netanyahu, “Bizim yanımızda durun. İsrail’in yanında durun, medeniyetin yanında durun” diye konuştu.

HAMAS: GAZZE’DEKİ İSRAİLLİ ESİRLERİN HAYATINDAN NETANYAHU SORUMLU

Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan da düzenlediği basın toplantısında, çatışmalara ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Hamdan, Gazze’deki İsrailli rehinelerin İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle ölüm riski taşıdıklarını ifade ederek İsrailli rehinelerin hayatından İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu sorumlu tuttu.

Hamdan, “Esir takası anlaşmasının tamamlanmasının engellenmesi ve Gazze’ye saldırıların yeniden başlatılması nedeniyle Hamas, esirlerin hayatından tamamen Netanyahu’yu sorumlu tutuyor” ifadelerini kullandı. 7 gün boyunca devam eden rehine takasına işaret eden Hamdan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmadığı müddetçe hiçbir esir takası veya müzakerenin mümkün olmadığına vurgu yaptı.

‘ZORUNLU GÖÇ PLANINA DAHİL OLAN HERKES BU SUÇUN ORTAĞIDIR’

Hamdan, İsrail’in Filistin halkını Gazze’den zorla göç ettirmeyi planladığı uyarısında bulunarak “Bu planlara dahil olan herkes, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, soykırım ve tehcir suçunun ortağıdır” diye konuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun hedeflerinin ‘ulaşılmaz olduğunu’ savunan Hamdan, Netanyahu ve İsrail ordusunun intikam dürtüsüyle ve kana susamış bir şekilde hareket ettiğini söyledi.

Netanyahu’nun zafer kazanmaktan uzak olduğunu, mevcut durumun, yenilgisinin ve savaş suçlusu olarak yargılanmasının başlangıcı olduğunu belirten Hamdan, Netanyahu’nun asıl hedefinin Filistin halkını ortadan kaldırmak olduğunu, bunun mümkün olmadığını belirtti.

Hamdan, iki aydır Netanyahu ve İsrail ordusunun zafer imajı çizemediğine işaret ederek “Savaş ne kadar uzun sürerse sürsün, zafer, Netanyahu ve ordusu için gerçekleşmeyecek bir hayal, bunun için hazırlıklarımızı yaptık” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx