Trump ‘gizli belgeler’ soruşturması kapsamında çıktığı duruşmada suçlamaları reddetti

Devlete ait gizli belgeleri kendi şahsi konutunda tutmak ve yetkililerin belgeleri geri almasını engellemeye çalışmakla suçlanan eski ABD Başkanı Donald Trump bugün Miami’de hakim karşısına çıktı. Trump, kendisine yöneltilen 37 suçlama karşısında suçsuz olduğunu öne sürdü.

Trump’a, bazıları nükleer sırları da içeren devlete ait gizli belgelere yasa dışı şekilde el koymakla ilgili bir dizi suçlama yöneltildi.

49 sayfalık iddianame Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Adalet Bakanlığı’nca hazırlandı.

ABD Adalet Bakanlığı’nca dağıtılan görüntülerde belgelerin karton kutular içinde Trump’ın evinde tuvalet, balo salonu, yatak odası gibi yerlerde tutulduğu görülüyor.

Mahkemede önce Trump’a hakkındaki iddialar okundu.

Trump için seyahat kısıtlamaları getirilmedi. Savcılar, hakim Jonathan Goodman’a Trump’ın kaçma şüphesinin olmadığını söyledi. Bunun nedeni, Trump’ın özel jetinin Gizli Servis çalışanları tarafından korunması.

TIKLAYIN | Trump, hakkındaki “gizli belgeler” suçlaması için tekrar mahkemede

Trump’a yönelik 37 suçlamanın bulunduğu iddianame, 100’den fazla gizli belgenin geçen Ağustos’ta Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago konutunda bulunmasının ardından hazırlanmıştı.

Trump bu belgelere yasa dışı şekilde el koyma ve yardımcısıyla birlikte komplo teorilerine başvurarak hükümetin bu belgeleri geri almasını engellemeye çalışmakla suçlanıyor.

Belgelerin ABD ve diğer ülkelerin savunma ve silah kapasitelerine, ve olası bir dış saldırıya verilecek karşılıklara dair bilgiler içerdiği iddia ediliyor.

Trump ayrıca avukatından belgeleri “saklamasını ya da yok etmesini” isteyerek, FBI’ın soruşturma yapmasını engellemeye çalışmakla da suçlanıyor.

Trump ise başından beri iddiaları “temelsiz ve saçma” olarak niteliyor ve bir suç işlemediğini iddia ediyordu.

Miami’de İspanyolca yayın yapan bir radyo programına katılan Trump kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında şikayetlerini dile getirdi ve ABD Başkanı Joe Biden’ı ülkenin güvenlik kurumlarını kendisine karşı silah olarak kullanmakla suçladı.

2024’teki başkanlık yarışına yeniden aday olan Trump haftasonunda destekçilerine protesto çağrısı yapmıştı. Trump davayı “yozlaşmakla” suçladığı FBI ve Adalet Bakanlığı’nın “seçim sürecine müdahalesi” olarak niteledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü günlük basın toplantısında Biden’ın dahlinin olup olmadığı ile ilgili bir soruya, “Dahli olmadı” şeklinde yanıt verdi.

Miami’deki mahkeme binasının çevresinde Trump taraftarları protesto düzenledi. Mahkeme binası çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Miami kentinin bulunduğu Florida eyaleti, Trump’ın kalelerinden.

Hukuk çevreleri hakimin hukuki süreci uzatabileceği, ancak suçlu bulunması halinde ciddi bir hapis cezası alabileceğini yorumunu yapıyor.

ABD’de bir sonraki başkanlık seçimi 5 Kasım 2024’te yapılacak.


Trump’ın evinde bulunan belgeler

Biden’ın evinde de gizli belge iddiası

Trump kendisini ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın eski ofisinde ve Delawere’deki evinde de gizli belgeler bulunduğunu hatırlatarak savunuyor.

Beyaz Saray Biden’ın belgelerin bulunmasıyla birlikte yetkililerle iş birliğine gittiğini, Trump’ınsa aksine yetkililerin belgelere ulaşmasını engellemeye çalıştığını söylüyor.

Biden’ın gizli belgeleri şahsi ofis ve konutunda tutmasıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Diğer davada Trump neyle suçlanıyor?

Trump Nisan ayında da New York’ta görülen bir ceza davasında da hakim karşısına çıktı.

Trump bu davada, 2016’da başkan seçildiği seçimler öncesinde, eski porno yıldızı Stormy Daniels’a gizlilik anlaşması karşılılığı para ödediği suçlamasıyla yargılanıyor.

Hakkında ceza davası açılan ilk eski ABD Başkanı olan Trump, duruşmada kendisine yöneltilen 34 suçlamayı da reddetmişti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir