Venezuela’dan ABD açıklaması! Maduro’dan karşı hamle! Meclis’te kabul edildi

Son dakika Venezuela haberleri: Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD, Venezuela’nın petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik daha önce kaldırdığı yaptırımları yeniden uygulamaya başlayacağını duyuran ABD’yle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

‘YABANCI TEHDİTLERİ REDDEDEN ANLAŞMA ULUSAS MECLİS’TE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ’

Maduro, ABD’nin Venezuela’ya yönelik askıya aldığı yaptırımları yeniden devreye almasına tepki göstererek, “Venezuela’ya yönelik yabancı tehditleri reddeden anlaşma, Ulusal Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi. 2024 seçim takviminin oluşturulması için yapılan geniş ve kapsayıcı diyalog çağrısını tüm gücümle destekliyorum. Barışın garantisi biziz ve seçimler başlasın artık.” açıklamasını yaptı.

‘ABD’DEN GELEN HER TÜRLÜ ÜLTİMATOMU REDDEDİYORUZ’

ABD hükümetinden gelen “her türlü ültimatomun” reddedildiğini vurgulayan Maduro, ülkedeki aşırı sağın şiddet içeren söylemlerde bulunduğunu belirtti.

‘TEK TARAFLI ZORLAMA, TEHDİT VE DAYATMA İLE CUMHURİYET HEDEF ALINIYOR’

Öte yandan Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’nin ülkeye yönelik yaptırım kararına tepki gösterilerek, “Tek taraflı zorlama, tehdit ve dayatma ile cumhuriyetin kurumları hedef alınıyor. Baskıcı yöntemlerle Venezuela’nın ekonomisi ve halkın refahı istikrarsızlaştırılmaya çalışılıyor.” ifadesine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Venezuela’daki başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanması nedeniyle ABD’nin Venezuela’ya petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik yaptırımlarını yeniden uygulayacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir